A nyáron sokakat lázba hozott a FaceApp nevű alkalmazás, amely azokat is elérte, akik nem akartak tudomást venni a mesterséges intelligencia hétköznapjainkba csempészéséről. Ez a technológia azonban már a részét képezi a mindennapjainknak és vélhetően egyre nagyobb teret fog hódítani.
A képi és vizuális tartalmak tekintetében jelenleg is sok mindenre képesek az AI szoftverek. Lássunk néhány példát:
- arcfilterek, arcszűrések: segítségével retusálhatjuk vagy megváltoztathatjuk az arcunkat. Sokszor ez még a humoros vagy az indokolt határán belül mozog, sokszor viszont képesek vagyunk átesni a ló túloldalára. Fontos megjegyezni, hogy ezek a szoftverek már nemcsak hogy telefonokon is működnek, hanem főként okoseszközökön keresztül használják az emberek.
- deepfake videók: ezzel a kategóriával már több probléma akad. Képi vagy videós tartalom felhasználásával élethű videós tartalmakat készíhetünk, amelyeknek semmi köze a valósághoz. Néhány éve robbant be a köztudatba, hogy egy politikai beszéd felvételén hajtottak végre módosítást, megváltoztatva ezzel a beszélő alany személyiségét. A technika a pornóiparban is népszerű: olyan emberek fejét szerkesztik oda a pornós szereplő arcára, akik valószínűleg sosem vállalnának effajta szerepet, vagy esetleg már nem is élnek. A filmiparban a cgi technológia már évek óta ott tart, hogy digitális módon megváltoztatják a szereplőket, viszont ennek többnyire alkotói döntés az oka.
2013-ban egy reklám kedvéért feltámadt Audrey Hepburn. A reklám többnyire pozitív fogadtatást kapott, de sokan nem tudtak nem elvonatkoztatni a tényektől: Hepburn már nem él és ehhez nem is adott engedélyt.
A jelenlegi bejegyzésemben két mesterséges intelligenciát használó szoftvert mutatok be, amelyek bárki számára elérhetőek.
Az Nvidia Inpainting szoftverével néhány kattintással kijelölhetjük egy általunk feltöltött fotón a nem tetsző részeket, amelyet aztán a program néhány másodperc gondolkodás után átalakít. A példa kedvéért Patricia Arquette színésznőről töltöttem fel képet, aki ötven év felett már sok ráncot magára szedett. A szoftver segítségével tehát, bármiféle speciális eszköz használata nélkül, képszerkesztési előismeretek hiányában, fél perc alatt tudunk egy retusált változatot készíteni. Az eredeti fotón egy maszkot kell létrehozni, azaz egy ecsettel kell berajzolni azokat a részeket, amelyeket megváltoztatni kívánunk. Ebben a példában a nagyobb ráncfelületeket jelöltem ki, amelyet a szoftver elég szépen kidolgozott.
Ezzel a szoftverrel is mesterséges intelligencia alapú kreációkat hozhatunk létre, viszont jóval több eszköz áll rendelkezésünkre. Ki tudjuk választani mit szeretnénk látni a képen: tetőt, talajt, házat, kerítést, fát, stb. Mindegyiknek van egy saját gombja, melyet kiválasztva egy ecsettel tudjuk a vászonra felvinni az adott dolgot. Ezek után az enterszerű gombra kattintva a gép kidolgoz egy tájképet az általunk megadott paraméterek alapján.
Nos az eredmény inkább idézi a fotográfia kezdeti éveit, mintsem egy élethű fényképet, de valahol el kell kezdeni, nem?