Fotós sztorik

Fotós sztorik

Arcszépítő filter - szükség van erre?

2019. április 23. - Nagy Sándor Zsolt

Megszokott, hogy az okos eszközökre érkező legújabb funkciók a fiatalok körében lesznek népszerűek. Az arcszűrők (face filter, beauty filter) egész nagy újdonságot mutatnak a retusálás történetében - noha már pár éve a köztudatban vannak. Mi lesz azonban a fiatalokkal kontroll nélkül?

Miről is van szó? Az (okos)eszköz(ök) képrögzítője ma már jó minőségű felvételeket készít, amelyet később a beépített szoftverével analizálni is tud. A szoftver képes arra, hogy különböző dolgokat felismerjen egy fotón/videón (arc, égbolt, stb.), majd azok határvonalait (szinte) pontosan elkülönítse a kép többi részétől, ezáltal módosíthatóvá válnak a különböző részek. Az egyszerű felhasználó csak arra figyel, hogy beállíthat magának vicces rókafület, kutyaorrot, valamint hihetetlen mértékben elmoshatja az arc kényes részleteit, ezzel együtt a ráncok, bőrhibák, becsillanások nagy részét is.

Sarah Cascone a cikkében megemlíti, a képszerkesztő alkalmazások tökéletessé teszik a social média felületeken megjelenő fotókat. Cascone beszámol Rankin kísérletéről, amely a "Selfie Harm" nevet viseli. A projekt lényege az volt, hogy Rankin (aki egy profi fotós) megkért 15 tinédzserkorú fiatalt, hogy a portréfotójukat alakítsák át olyanra, ahogyan azt szívesen posztolnák valamelyik social média felületükön. A szerkesztések alatt a fiatalok sminkhatású effekteket tettek fel az arcukra, szinte mindegyikük végzett "feltöltést" az ajkán, valamint többen a szemükön is módosítottak.
Jessica Wakeman cikke már azt pedzegeti, hogy ezek a selfie-filterek akár mentális gondokat is okozhatnak. Ennek oka, hogy ezek a szűrők mindenkit tökéletesnek mutatnak, ami a valóságban nincs így. A filterek túlzott használata önértékelési problémákhoz vezethetnek.
A szelfikamera megjelenése óta bevett szokás, hogy sokan a kamera előnézeti képében "ellenőrzik" az arcukat, igazítják meg sminküket. Azonban, ha az "arcszépítés" be van kapcsolva, ezek az egyének torz képet kaphatnak a valódi kinézetükről. A kamera által mutatott kép sok pozitív ingert vált ki, amelyek után egyre nehezebb lesz egy valódi tükörbe nézni, továbbá az ott látott önkép csalódássá válhat.

01.png

A feltöltő három kommentet kapott, abból kettő támadás: a filter, a Photoshop túlzott használatát emelték ki a kommentelők.
A kép forrása: SELFIE csoport.

 

Hogy állnak a magyar felhasználók az "arcszépítés" kérdéséhez?
Mivel a social media felületeken - az ismertségi körömben - kevés arcszépítő tevékenységet vettem észre, Magyarország legnépszerűbb szelficsoportjában néztem körül. A nemes egyszerűséggel Selfie névre keresztelt csoportban a felhasználók önarcképeket tölthetnek fel. A leírásokból ítélve sokan unatkozásból teszik ezt, vagy éppen pártalálás reményében.
Mintegy 150 képes merítésből a következőket szűrtem le: a fiatalok körében a játékos facefilter a vonzóbb (medve, kutya, szív, stb.). Ezeket a filtereket fiúk és lányok egyaránt használják. Az idősebb generáció férfitagjai kevés szűrőt használnak, a nőknél viszont magasabb az arány: az "elmosó" filtert használják, amellyel főként a ráncok és a bőrhibák tüntethetőek el.
További észrevételem az, hogy a kommentekben már szinte teljesen eltűntek a filterekre vonatkozó megjegyzések (kivétel a képernyőfelvétel fentebb). Korábbi posztokat nézve még voltak olyan felhasználók, akik felemelték a szavukat amellett, hogy "nem olyan képet kellene kirakni, ahogy valójában kinézel?", de úgy tűnik, ezek a hangadók hamar elhalkultak. A szűrők használata mindennapos lett, úgy, hogy kevesebb mint 10 éve használhatjuk őket.

tulzasba_vittek.jpg

A képek forrása: Selfie Facebook-csoport.

A válogatásom a Selfie csoportból származik. Az 1. és a 2. képen ugyanaz a hölgy szerepel: az első fotón természetesnek vélt módosításokat végzett egy applikációval: natúr smink, bőrfelületek elmosása. A második képen már "bevallottan" használta a "vicces" szűrőket, amivel fogatlannak állította be magát (a szemét kétszer akkorára növelte). A harmadik képen szereplő nő az állatos filtereket részesíti előnyben: nyulat varázsolt magából, valamint rózsaszín felé tolta a kép fehéregyensúlyát, amellyel teljesen felismerhetetlenné vált az eredeti bőrtónusa, és azok esetleges egyenetlenségei. A negyedik képen szereplő lány valamiféle rémet készített magából - az, hogy ennek mi a célja, kérdéses (itt már kitakarásra sincs szükség, teljesen felismerhetetlen a képen szereplő személy).

Filterek hatásai a fotós szakmára
A fényképész berkeken belül a legjobban a portréfotózás területét érintheti az elszaporodott filterhasználat. A filterek hatásához kapcsolódóan negatív visszajelzésekről még nem került ki sok anyag az internetre. A szelfik nagy része gyenge és/vagy egyenetlen megvilágításban, árnyékokkal az arcon készülnek el. Feltehetően - jelenleg legalábbis - a profi fényképezőgép és szakmai tudás, a fények és pózok megfelelő beállítása, igényes retusálás kellően harcba tud szállni az előnytelen telefonos elmosásokkal szemben.

Nem szabad elfeledni, hogy az arcfilterek igencsak hasznosak, de nem mindennapos használatra találták ki őket. Ezeket a funkciókat a kisebb egyenetlenségek kiküszöbölésére fejlesztették ki, és nem arra, hogy egy új embert varázsoljunk magunkból.

A témában javasolt:
https://medium.com/swlh/snapchats-filters-how-computer-vision-recognizes-your-face-9ce536206fa7 (angol)

Ti hogy álltok a face filterekkel? Milyen esetekben használjátok őket?

A bejegyzés trackback címe:

https://fotossztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr7314782454

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

vasskata 2019.07.25. 15:00:33

nem gondolom, hogy gond az, hogy valaki facefiltereket használ.
unokahugommal egy délelőtt kipróbáltuk az összeset, ami jó móka volt.
ennek ellenére vannak olyan ismerőseim, akik elégedetlenek magukkal és rendre nem hasonlítanak magukra a képeken. sajnálom hogy idáig fajul a dolog
süti beállítások módosítása