Múlt hónapban jelentkeztem egy cikkel, amelyben írtam a kis felbontású képek nagyítási lehetőségeiről. A bemutatott ingyenes szoftverek meglehetősen kezdetlegesnek bizonyultak. A régi, fekete-fehér, szépia árnyalatú és megfakult képeinket azonban sokkal jobb eredménnyel színezhetjük ki - továbbra is ingyenesen. Lássunk két internetes alkalmazást, amelyek ebben a feladatban segíthetnek nekünk.
Elsőként előkerestem a családi mappánkból két képet: az egyik egy portréfelvétel, amely több mint száz éve készült. A másik pedig egy fotót tartalmazó képeslap, Hajdúböszörmény egykori látképével. A két szimpatikus fotót "leporoltam", és egyszerűen beszkenneltem őket. A következő beállításokat használtam: 200DPI, szürkeárnyalatos kimenet. Íme a két kiinduló kép:
Első alanyunk a Colourise.sg.
A weboldalukon linkelt cikk leírja: korábban a fotórestaurátorok kénytelenek voltak kutatást végezni, hogy egy adott képen szereplő jelenség, tárgy hogyan nézett ki a valóságban. Ez a kutatás igen hosszúra is nyúlhat, mire hitelesen megismerjük, hogy egy-egy népviseletnek, tárgynak milyen színe lehetett. Ezután a manuális színezés következett. A sok tucatnyi órás munka helyett ajánlják alternatívaként a Colourise-t.
Miután bizonyítottuk, hogy nem vagyunk robotok, feltölthetjük a fekete-fehér képünket. Az eredmény kevesebb, mint egy percen belül láthatóvá válik és letölthető mindenféle vízjel, vagy méretbeli csökkentés nélkül.
Nézzünk meg még egy szoftvert, amely hasonlóan dolgozik. Az Image Colorization API szintén deep-learning modellt használ a képek színezéséhez.Természetesen itt is igaz, hogy minél részletesebb képet töltünk fel, annál tökéletesebb eredményt kaphatunk. A végeredmények alább láthatóak.
A portrén a fából készített könyöklő sokkal élethűbb színt kapott, a ruha, a haj pedig hasonló mint az első esetben. A háttér és az arc kevésbé sikerült jól a portrén, viszont a tájkép esetében sokkal szebb eredményt hozott az akalmazás.
Tetszik, de mi is ez a deep-learning színezés?
A hagyományos képrestauráció tehát tudományos kutatómunkán és manuális színezéssel jár. Szoftveres esetben a program azonosítja a fotón látható elemeket, és azok alapján adja meg a kitalált, valószínűsíhető színt. Ha egy tárgyat nem tud beazonosítani, annak színe bizonytalan, valóságtól eltérő lehet. A program nemcsak találomra generál színt, hanem a folyamat egyik lépéseként ellenőrzi is azt, hogy fotorealisztikus-e vagy sem.
Részletesebb leírás a modell működéséről (angol): https://blog.data.gov.sg/bringing-black-and-white-photos-to-life-using-colourise-sg-435ae5cc5036