A digitális gépek forradalma előtt szinte minden család tulajdonában volt legalább egy fényképezésre és/vagy videózásra alkalmas eszköz. Tekintsünk vissza a nyolcvanas évek végére, és nézzünk meg 5 olyan dolgot, amelyet mára teljesen elfeledtünk.
1. Panasonic PhotoVISION 3100
Ismerjük a mágneses fotó fogalmát? 1981-ben a Sony bemutatta az új fényképezőjét, ami már nem filmmel működött. Filmet nélkülözve és fotokémiai eljárások helyett floppy lemezre kerültek az állóképek (szabványa: Still Video Floppy - SVF). A technológia a(z akkori) televíziók működését vette alapul. A hagyományos expozíció után a zárszerkezet mögött elhelyezkedő CCD teljes felületén elektromos töltés maradt. A töltések hordozzák az információt, amelyet egy áramkör olvasott ki. Ennek hatására szabványos videojel jött létre. Az elektromos jelet mágnesessé alakították és így vitték fel a floppy lemezre.
AZ 1986-os Photovision kb. fél kilogramm súlyú volt, a képeket ISO160-as értékkel lehetett elkészíteni. Egy floppy lemezre 25 képet lehetett készíteni, hozzávetőlegesen 400 pixeles képenkénti felbontással. A gép további jelentősége, hogy vakuval és infravörös autofókusszal is rendelkezett.
2. Nikon Still Video Camera
Természetesen a Nikon és a Canon sem hagyta szó nélkül a mágneses fotózás terjedését. Manuális és különböző automatabeállításokkal dobta piacra a Nikon az SVC-t, egy 10-40mm-es objektívvel (nem F bajonnettet használt a gép). Bár a Panasonic termékénél jóval több funkciót tudott a Nikon fényképezője, a floppy lemez korlátai (a fentebb is említett felbontás és a 25db-os mennyiségi korlát) nem segítették a technológia közkedveltté válását.
3. POLAROID Image system
A rögtönkész fényképek technológiája a nyolcvanas évek végére már jól ismert volt. Az Image Sysytem 125mm-es gyújtótávolsággal és f10-es fényerővel rendelkezett. A vaku és az autofókusz automatikusan működnek. A kép mintegy két perc alatt készült el teljesen, a végeredmény egy 10x10-es kártyán egy 7,4x9,2 cm-es fénykép.
A fényképezőgép tartozékai közt sok dolgot találhatott a korabeli vásárló: távkioldó, szűrők, állvány, táska, fotóalbum. Polaroid gépeket ma is találunk, viszont a nyersanyagok ára többnyire nagyon magas.
4. Hasselblad Dixel 2000 transzmitter
A nagyon súlyos, 12 kilogrammos készülék fekete-fehér és színes képek, fotók továbbítására alkalmas, méghozzá telefonhálózaton keresztül. A képeket egyenesen a negatívról lehetett leolvasni, amelyeket ezután digitális jelekké alakított a szerkezet. A felbontás 1375x2048 pixelt tett lehetővé. Az átjátszás előtt lehetőség volt állítani a kontraszton, vagy meg lehetett változtatni a képkivágást. Szerencsére a mai szkennerek már sokkal gyorsabban dolgoznak és profibbak is.
5. Kodak Kodachrome 200 film
A professzionális filmet 1986-ban mutatták be Kölnben. Noha a filmet jó archiválhatósággal jellemezték, hívása a K-14-es eljárásnak köszönhetően némileg behatárolta az előhívások lehetőségeit. A film gyártását végül 2006-ban állította le a Kodak, a film forgalmazásának 30. születésnapján.