Fotós sztorik

Fotós sztorik

Mire figyeljünk régi fényképezőgép vásárlásakor?

2019. június 17. - Nagy Sándor Zsolt

Ha analóg, filmes fényképezőt szeretnénk vásárolni, hamar a használt cikkek piacán kötünk ki, mivel boltokban már csak elvétve találkozhatunk ilyen típusú gépekkel. Sokan azonban ódzkodnak a használt gépek vásárlásától, nem bíznak abban, hogy ezek tartósak lesznek, vagy hogy egyáltalán minden funkciójuk működik.
Íme 5 dolog, mire figyeljünk régi fényképezőgép vásárlásakor!

1. Lehetőleg megbízható helyről vásároljunk!
A hirdetési oldalak, piacok, kirakodóvásárok népszerű fényképezőgép-lelőhelyek. Ezeken a helyeken csodákat is lehet találni. Ennek ellenére mégis biztosabb, főleg egy kezdő számára, ha olyan hely(ek)ről vásárol, amelyek hitesebbek. Az üzletekben nemcsak számlát kapunk, de át is nézhetjük a gépet, tartozékait. Több helyen van tesztelt fényképezőgépes részleg, így az üzlet felvilágosítást tud adni a gép állapotáról, esetleges hibáiról.
Néhány üzlet/webshop, amelyeket személyesen is ismerek: Tenno Fotó, F8 Camera Shop, Soós Fotó.

nokina_-hardverapro.jpg2. Olyan gépet vegyünk, amiről tudunk is valamit!
Sokan belefutnak abba a hibába, hogy valami hirtelen megtetszik nekik, vagy kedvező áron szerezhető be. Mégis jobb, ha tájékozódunk a gépről hiteles forrásból. Én is láttam a piacon már Nikon NK4040 / Nokina típusú gépet, csakhogy az például egy hamisítvány. Ne tévesszen meg minket egy ismert cégóriás neve.
Ez a több néven futó koppintás olcsó műanyagból készült, és nehezékként vasdarabot rögzítettek a belsejébe. Mindezt azért, hogy fogása komolyabbnak tűnjön, ezáltal "igazi" fényképezőgép hatását keltse. A géppel egyébként tényleg lehet fotózni, de a végeredmény aligha szép. (kép: hardverapro.hu)

3. Ellenőrizzük a fényképezőgépet!
A régi fényképezőket nem tudjuk kipróbálni rögtön, úgy, mint a digitálisakat. Nem fogjuk látni, hogy mire képes-e az adott gép. Amiket érdemes megnézni: van-e valamilyen rés a gépen (amin át fény juthat a filmre), megfelelően működik-e a filmtovábbítás (érdemes egy már exponált filmtekercset is magunkkal vinni próba céljából). Elemes fényképezőgép esetén nézzük meg, hogy az elemtartó tiszta-e (azaz nem folyt bele régen egy elem).

sz20.jpgAz általam használt FED-5B típusú gépnek egy olyan hibája volt, amelyet csak egy alapos átvizsgálás mutatott volna meg. Az elkészült tekercsen minden képkockán, ugyanazon a ponton egy kiégés volt tapasztalható. Ebből természetesen arra következtettem, hogy valahol plusz fény jut be. Lámpa fénye előtt kiderült: a zárszerkezetben lévő fekete szövet kilyukadt, így ott jön be a fény. A "javítás" emiatt egyszerű volt, mivel egy fekete ragasztószalag segítségével lefedtem a lyukat. Ezután a gép nem engedte be a fényt.

4. Van-e megfelelő objektív a vázhoz?
A digitális korszakban rengeteg objektív áll rendelkezésre, amatőr és professzionális szinten is. A régebbi gépek egy részénél viszont nem volt divat cserélgetni az objektíveket. Emiatt az egyes típusú gépekre nem, vagy csak nehezen lehet más lencsét találni. Nagyon sok gép 50/2.8, 53/2.8, 35-80/4-5.6, 58/2, stb. objektívekkel kapható, amelyek viszont távoli témák fotózására teljesen alkalmatlanok. Utána kell járni, hogy az adott vázhoz elérhető-e az igényeinknek megfelelő lencse, vagy sem.

5. Figyeljük az árakat!
A használtcikkek esetében nehéz felmérni azt, hogy mi mennyit ér valójában. Előfordul az is, hogy maga az eladó sincs tisztában azzal (pl. hagyatékot árul) mi mennyit ér, vagy hogy egyáltalán működik-e az, amit árul.
Ha nagyon el vagyunk bizonytalanodva az árakat illetően, nézzünk utána különböző portálokon, hogy mennyiért kelnek el ugyanazon típusú gépek. Ne vásároljunk túlárazott gépet.

Te mire figyelsz régi fényképező vásárlásakor?

A bejegyzés trackback címe:

https://fotossztorik.blog.hu/api/trackback/id/tr3714896656

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2019.06.17. 22:11:35

Hú, "régi, analóg fényképezőgépek vásárlása": hatalmas a célcsoportja a cikknek, kb. 1000 fő. ;)
De, ha már szóba került, saját tapasztalatok:
- Nyugodtan lehet nézegetni az apróhirdetési portálokon is, nagyon sok filmes gépet kínálnak eladásra. A hazai aukciós portálokat nem ajánlom, szinte csak magas, fix árakon hirdetnek gépet, ráadásul alkudni nem lehet.
- Ne vásároljunk fotók alapján. A legtöbb eladó egyrészt képtelen rendes minőségű termékfotókat feltölteni, másrészt még jó fotók esetén sem derül ki sok hiba.
- Azaz, próbáljuk ki a gépeket saját kézben. Ha szép állapotban vannak és szépen, "olajozottan" működnek, akkor érdemes megvenni azokat. Mivel ezek a gépek már nagyrészt nagyon olcsóak, nagy veszteség nem érhet minket így sem.
- Az objektív állapota fontos: ne legyen karcos a front- és a hátsó lencse, szép állapotú legyen a tükröződésgátló bevonat (ha egyáltalán van rajta), szépen működjenek az élesség- és rekeszállító gyűrű (ne szoruljon, ne legyen "száraz" mozgása).
- Érdemes az M42 csatlakozású rendszer (objektív/gépvázak) köréből választani, mert ezekhez rengeteg objektív létezik, köztük kiváló képminőségű is. Ezek simán vernek több, mai, modern objektívet, azok árának töredékéért (kb. 5-50 000 Ft között).
- Érdmes kisfilmes (esetleg rollfilmes, vagy síkfilmes) gépet venni, de ne vegyünk 16 mm-es (pocket), meg hasonló, még a maga idejében is problémás, speciális formátumú gépet. Nincs hozzá film, se szakember stb.

(Ja, és a poszternek: a lencse az egy optikai eszköz, a fényképezőgépeken ezekből álló _rendszert_, ún. objektíveket használnak. Ne használjuk már az angol _tévesen_ tükörfordított lens szót az objekítvre! Angolul a lencse egyébként is glass.)

Nagy Sándor Zsolt · fotossztorik.blog.hu 2019.06.17. 22:16:51

@Fotósképző:
Alapvetően az objektív szót használom, viszont a szóismétlések elkerülése végett olykor más alternatíva is szóba jön.
Az általad leírtakkal egyetértek. :)

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2019.06.17. 23:22:23

@Nagy S. Zsolt: Szóismétlés szakcikkben nem gond egyáltalán. A szakmaiatlan kifejezések használata viszont nagyban rontja a mondanivaló hitelességét.
Egyébként a másik szó, amitől falra tudok mászni, a "lőni" egy fotót. Ja, angolul shooting, de magyarként nem lövünk senkire, semmire fényképezőgéppel, hanem fényképezünk – még találóbban: fényképet készítünk ( a fényképezés egy folyamat, nem idióta "lövöldozés"). Szép nyelv a magyar, sok mindenre létezik szép, érthető, világos kifejezésünk, kár tönretenni ezt.

A posztban említett Nokina (és hasonló társai) géppel kapcsolatban: mindig röhögök, amikor valaki el akarja adni ma 30-40 000 Ft-ért szép alukofferben (mert jól átverték régen vele az utcán). Nem egy ilyen hirdetést láttam... ;). Még a sokszor hirdetett 3000 Ft-ot sem éri meg.

Fotósképző · fotoskepzo.hu 2019.06.17. 23:22:30

Ja, és majd' elfelejtettem a 3. kedvenc "szakkifejezést": az üveg! Ezt is az objekítvre használják sokszor, magukat komoly szakembereknek gondolók...
(Félreértések és kötözködések elkerülése érdekében: ezeket a szavakat a szakcikkekben, fotós posztokban, szakmai helyeken nevetséges használni, hétköznapi helyzetekben bárki úgy beszél, ahogy akar. Legfeljebb nem veszik komolyan. ;) )

Nagy Sándor Zsolt · fotossztorik.blog.hu 2019.06.17. 23:25:46

@Fotósképző: A "Nokina" gépet már láttam nagyon szép táskával, gyanítom az többet ért, mint maga a készülék. Sajnos az ilyen átverések csak akkor küszöbölhetőek ki kezdőként, ha utánanéz az ember.

2019.06.18. 10:42:15

@Fotósképző:
Nem értek egyet, a lőni egy fotót ugyan nem szakkifejezés, de az angol snapshot-hoz hasonló jelentéssel bír, tehát amikor nem jól előkészített képet csinálsz, hanem csak lősz egy gyors, rögtönzött képet. Kár boszorkányüldözést vívnod ellene, azért van a nyelvben többféle szó, sokszor helytelen használatból keletkezve, hogy sokféle árnyalatnyi jelentéskülönbséget tudjunk vele kifejezni.

Ha szigorú akarnék lenni, a fényerős objektív (vagy az angol fast lens) sem logikusan felépített kifejezés, hiszen a nagy maximum rekeszre utal, viszont a rekesz választás nem pusztán fényerő kérdése, ha nagy élességmélységű képet akarsz csinálni, akkor nem lesz fényerősebb erre a célra a fényerősnek nevezett objektív. Viszont mivel az emberek tudják, mit értenek a kifejezés alatt, ezért nincs probléma.
süti beállítások módosítása