Ha analóg, filmes fényképezőt szeretnénk vásárolni, hamar a használt cikkek piacán kötünk ki, mivel boltokban már csak elvétve találkozhatunk ilyen típusú gépekkel. Sokan azonban ódzkodnak a használt gépek vásárlásától, nem bíznak abban, hogy ezek tartósak lesznek, vagy hogy egyáltalán minden funkciójuk működik.
Íme 5 dolog, mire figyeljünk régi fényképezőgép vásárlásakor!
1. Lehetőleg megbízható helyről vásároljunk!
A hirdetési oldalak, piacok, kirakodóvásárok népszerű fényképezőgép-lelőhelyek. Ezeken a helyeken csodákat is lehet találni. Ennek ellenére mégis biztosabb, főleg egy kezdő számára, ha olyan hely(ek)ről vásárol, amelyek hitesebbek. Az üzletekben nemcsak számlát kapunk, de át is nézhetjük a gépet, tartozékait. Több helyen van tesztelt fényképezőgépes részleg, így az üzlet felvilágosítást tud adni a gép állapotáról, esetleges hibáiról.
Néhány üzlet/webshop, amelyeket személyesen is ismerek: Tenno Fotó, F8 Camera Shop, Soós Fotó.
2. Olyan gépet vegyünk, amiről tudunk is valamit!
Sokan belefutnak abba a hibába, hogy valami hirtelen megtetszik nekik, vagy kedvező áron szerezhető be. Mégis jobb, ha tájékozódunk a gépről hiteles forrásból. Én is láttam a piacon már Nikon NK4040 / Nokina típusú gépet, csakhogy az például egy hamisítvány. Ne tévesszen meg minket egy ismert cégóriás neve.
Ez a több néven futó koppintás olcsó műanyagból készült, és nehezékként vasdarabot rögzítettek a belsejébe. Mindezt azért, hogy fogása komolyabbnak tűnjön, ezáltal "igazi" fényképezőgép hatását keltse. A géppel egyébként tényleg lehet fotózni, de a végeredmény aligha szép. (kép: hardverapro.hu)
3. Ellenőrizzük a fényképezőgépet!
A régi fényképezőket nem tudjuk kipróbálni rögtön, úgy, mint a digitálisakat. Nem fogjuk látni, hogy mire képes-e az adott gép. Amiket érdemes megnézni: van-e valamilyen rés a gépen (amin át fény juthat a filmre), megfelelően működik-e a filmtovábbítás (érdemes egy már exponált filmtekercset is magunkkal vinni próba céljából). Elemes fényképezőgép esetén nézzük meg, hogy az elemtartó tiszta-e (azaz nem folyt bele régen egy elem).
Az általam használt FED-5B típusú gépnek egy olyan hibája volt, amelyet csak egy alapos átvizsgálás mutatott volna meg. Az elkészült tekercsen minden képkockán, ugyanazon a ponton egy kiégés volt tapasztalható. Ebből természetesen arra következtettem, hogy valahol plusz fény jut be. Lámpa fénye előtt kiderült: a zárszerkezetben lévő fekete szövet kilyukadt, így ott jön be a fény. A "javítás" emiatt egyszerű volt, mivel egy fekete ragasztószalag segítségével lefedtem a lyukat. Ezután a gép nem engedte be a fényt.
4. Van-e megfelelő objektív a vázhoz?
A digitális korszakban rengeteg objektív áll rendelkezésre, amatőr és professzionális szinten is. A régebbi gépek egy részénél viszont nem volt divat cserélgetni az objektíveket. Emiatt az egyes típusú gépekre nem, vagy csak nehezen lehet más lencsét találni. Nagyon sok gép 50/2.8, 53/2.8, 35-80/4-5.6, 58/2, stb. objektívekkel kapható, amelyek viszont távoli témák fotózására teljesen alkalmatlanok. Utána kell járni, hogy az adott vázhoz elérhető-e az igényeinknek megfelelő lencse, vagy sem.
5. Figyeljük az árakat!
A használtcikkek esetében nehéz felmérni azt, hogy mi mennyit ér valójában. Előfordul az is, hogy maga az eladó sincs tisztában azzal (pl. hagyatékot árul) mi mennyit ér, vagy hogy egyáltalán működik-e az, amit árul.
Ha nagyon el vagyunk bizonytalanodva az árakat illetően, nézzünk utána különböző portálokon, hogy mennyiért kelnek el ugyanazon típusú gépek. Ne vásároljunk túlárazott gépet.
Te mire figyelsz régi fényképező vásárlásakor?