6 ok, amiért érdemes - manapság is - analóg fényképezőgépet használni.
1. Megtanít koncentrálni a részletekre
A telefonok és digitális gépek világában nem egyedi eset, ha valaki egy könnyed délutáni szelfizés keretében akár több tucat fotót is készít magáról. Ennek egyik oka, hogy a kép célja feltehetőleg egy social media platformon való megjelenés, ahol elvárássá nőtte ki magát a tökéletes külső.
Ha analóg géppel fotózunk, nincs több tucatnyi lehetőségünk arra, hogy magunkat fotózzuk. Egyrészt nem tudjuk visszanézni rögtön, hogyan is sikerült a képünk, másrészt lehet hamarabb kellene tekercset cserélni, mielőtt végeznénk. Mobillal fotózni gazdaságos, mert szinte végtelen kép készíthető újabb anyagi ráfordítás nélkül, filmek esetében a nyersanyag és az előhívások költsége határt szab a meggondolatlan kattintatásoknak.
Ha valaki egy analóg géppel megy el egy kirándulásra, pontosan tudja, mennyi képe van hátra, így csak a legfontosabb eseményeket, látnivalókat fogja fotózni. Amikor megismerjük a filmes gépek működését, tudjuk, hogy napok vagy akár hetek múlva látjuk viszont a fotóinkat, így nem pazaroljuk a filmet olyan képkockákra, amelyek lényegtelenek lesznek hetek múlva, vagy célszerűbb azt inkább telefonnal vagy más okos eszközzel elkövetni.
2. A tökéletlen és véletlen képek
Egy digitális gépnél szinte mindig kiszámítható a végeredmény. Ha vaktában kattintgatunk automatán, vagy valamilyen "félre"állított beállítással, természetesen érhetnek bennünket meglepetések. Ha viszont tudatosan állítjuk a rekeszt, az iso-t, az élességet, a záridőt, egy kiszámítható eredményt kapunk.
Filmnél ez nem mindig van így. Rosszul tölthettük be a filmet, elromlott a fénymérőnk, eldobható géppel fotóztunk, túlhívtuk a filmet... számos lehetőség van arra, hogy valami hiba kerül a gépezetbe, és nem várt eredményt kapunk. Filmes fotóknál ráadásul még jobban meglovagolhatjuk a véletlent, hiszen a lomográfia műfaja pont emiatt lett népszerű.
3. Egyszerűbb egyedinek lenni
Bár sokan azt mondják old-school, a naponta feltöltött több százmillió fotó a Facebookon bizonyítja, nem hátrány az, ha valaki komolyan veszi a fotózást és megkomponálja a képet. Akár a hagyományos, régi fényképezőjével.
Az "analóg effektusok" a különböző platformokon nagyon népszerűek, van külön filtercsomag a digitális úton készült képekhez, de még Photoshop-gyűjtemények is. Egyébként ott vannak a középformátumú fényképezők is, amelyekre pl. egy mai Z-generációs fiatal azt mondta: Insta méreteknek megfelelő képeket készít.
Bár én nem kaptam rá a középformátumú fényképezésre, részletgazdagsága nagyobb mértékű utómunkát (akár részletek kivágása, nagyítása) is elbír, négyzetes formátuma pedig manapság több online felületen előny. /Yashica-Mat 124G-vel készült fotó/
4. A filmes kamerák olcsón elérhetőek
A legtöbb analóg fényképezőt már használtan tudjuk csak megvenni (kivéve néhány professzionális darabot, és pl. az Instax gépeket és hasonló társait). Egy maga idejében korrekt gépnek számító gépet akár pár ezer forintért is beszerezhetünk, de az is lehet, hogy akad egy működő darab még a család padlásán.
5. Kézzel fogható emlék jön létre
Én már jártam úgy, hogy egy újonnan vásárolt memóriakártya-olvasó "véletlenül" letörölte az összes képet a kártyámról. Pont mikor átmentettem volna azokat a gépre. Bosszantó eset, ha az összes képünk csak úgy eltűnik. Természetesen ma már használhatunk mentésre kártyát, merevlemezt, felhőt. Nem is árt bebiztosítani a legfontosabb képeinket. Régen ezek a lehetőségek nem voltak meg, így maradtak a fotópapírok és az elrakott negatívok. Érdemes kipróbálni milyen az, ha valaki saját maga készít el egy képet, majd azt ő hívja elő és maga nagyítja azt. Ezek után biztosan teljesen másként fogja fel a fényképezést.
6. Jól néznek ki az analóg képek
Vitaképes pont lehet, de amíg nem volt digitális technika, senki nem panaszkodott a fényképek minőségére. Nem is volt miért, a rendelkezésre álló nyersanyagok szép száma szépen lefedte az igényeket. Az olcsóbb digitális fényképezőkre, telefonokra azonban gyakran érkezik panasz a képzajt illetően. Magas érzékenységnél, sötétebb fényviszonyok közt már bosszankodva számoljuk a pixeleket, mintsem örülünk az elkészült fotóknak.
Sokan érvként azt hozzák fel, hogy a digitális képek egyszerűen túl éles fotókat készítenek. Egy portréfotónál minden egyes bőrhiba jól látszik, a pórusok is láthatóvá válnak. Ez teljes nagyításban nem feltétlen mutat ízlésesen, tehát az utómunka is több a digitális képeknél.
Az analóg módszerrel készült portréknál több rész marad homályban, a kép teljesen más hangulatot áraszt magából. Több professzionális fotós továbbra is ragaszkodik az analóg módszerekhez a fotózásaik során, különösen katalógusfotózás esetén.